Wprowadź wartość
Powrót

Czego możesz nie wiedzieć na temat TIP oraz cystern

Czego możesz nie wiedzieć na temat TIP oraz cystern

Globalny rynek cystern nieustannie się rozrasta. Jak wynika z danych firmy ResearchAndMarkets, wartość tego rynku osiągnie do 2025 r. 1,122 mld euro, odnotowując wzrost ze skumulowanym rocznym wskaźnikiem (CAGR) na poziomie 5,5% w okresie od 2017 do 2025 r. Również firma TIP Tanker Services odnotowuje wzrost zainteresowania wynajmem cystern, przy czym najczęściej z tego rodzaju usług korzystają floty naczep w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a tuż za nimi plasują się floty francuskie.

Interesujący rynek

Rynek cystern zaspokaja potrzeby transportowe najróżniejszych firm, ma specyficzne wymogi w dziedzinie konserwacji i nieustannie rozwija ciekawe, innowacyjne technologie wspierające wydajność flot oraz redukujące koszty posiadania.

Rodzaje cystern

Dostępnych jest wiele rodzajów cystern. Największą kategorię stanowią cysterny paliwowe. Największym na świecie użytkownikiem cystern jest przemysł naftowy i gazowy. Na przykład w USA cysterny paliwowe na benzynę, olej napędowy lub paliwo lotnicze są wykorzystywane w ok. 50% wszystkich przewozów cysternami (źródło: ResearchAndMarkets).

Powszechnie stosowane są cysterny chemiczne. Podobnie jak cysterny paliwowe, cysterny chemiczne służą do przewozu niebezpiecznych produktów płynnych i podlegają najsurowszym przepisom BHP w zakresie transportu oraz przeładunku.

Silosy są wykorzystywane do przewozu cementu, mąki, wapna w proszku, proszku mineralnego, popiołu lotnego, proszków chemicznych czy proszku kamiennego (źródło: AnsterTrailer).

Inne rodzaje cystern to:

 • Cysterny do transportu żywności i produktów mlecznych.
 • Cysterny podciśnieniowe na nieczystości, które są wyposażone w pompę oraz zbiornik do wybierania i przewozu ścieków (źródło: Wikipedia).
 • Cysterny asenizacyjne służące do wypompowywania ścieków z szamb. Różnią się one od cystern podciśnieniowych, ponieważ zazwyczaj są wyposażone w urządzenia do oddzielania płynnej zawartości zbiornika od frakcji stałych, co umożliwia odprowadzenie płynów do kanalizacji burzowej (źródło: Wikipedia).
 • Cysterny wysokociśnieniowe przeznaczone do czyszczenia kanałów i domowych przyłączy kanalizacyjnych.
 • Cysterny odzyskowe oferujące rozwiązanie z bieżącym odzyskiem brudnej wody (źródło: co.uk).

Czystość przede wszystkim

Naczepy cysternowe to skomplikowany sprzęt, który wymaga regularnej konserwacji do zachowania najlepszego stanu technicznego. Zdaniem ekspertów z magazynu TruckNews czystość ma kluczowe znaczenie. Szczególnie ważne są następujące elementy:

 • Podzespoły elektryczne i części metalowe, które mogą korodować i ulegać awariom wskutek trudnych warunków pogodowych oraz stosowania odladzaczy chemicznych.
 • Pompy i zawory, które muszą być czyszczone i smarowane w celu zagwarantowania sprawnego tłoczenia produktów do wnętrza i na zewnątrz zbiornika.
 • Powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne. Czyste powierzchnie zewnętrzne pozwalają na wzrokowe kontrolowanie stanu nadwozia. Czystość wnętrza jest ważna, ponieważ wewnętrzne zbiorniki są często wypełniane produktami żrącymi, które mogą spowodować poważne uszkodzenia cysterny, jeśli nie zostaną prawidłowo usunięte.
 • Uszczelki, in. włazu oraz zaworów wewnętrznych i zewnętrznych. Derek Lane, menadżer floty Bess Tank Lines, rekomenduje demontaż, czyszczenie i ponowne zakładanie uszczelek w celu uniknięcia ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego oraz rozszczelnienia.

Innowacyjne technologie

Sektor cystern jest dynamiczny i nieustannie wprowadza innowacje. Liczne przykłady nowych technologii dla cystern można znaleźć chociażby w branży mleczarskiej:

 • Elektryczne pompy dla cystern mleczarskich wynalezione przez firmę Semcon w celu rozwiązania problemów z obecnie stosowanymi pompami napędzanymi silnikiem Diesla. Żeby napędzać pompę, silnik samochodu ciężarowego musi pracować przez dodatkowe 1000 godzin rocznie, co zwiększa zużycie oleju napędowego o ok. 5000 litrów, przekładając się na wzrost kosztów paliwa o 4000 USD. Tradycyjne rozwiązanie prowadzi też do emisji hałasu i spalin. Elektryczna pompa firmy Semcon rozwiązuje te problemy i może zostać zamontowana na starszych cysternach. Według firmy Tine, największego przewoźnika mleka w Norwegii, zamontowanie pomp Semcon we wszystkich pojazdach jej floty umożliwi zmniejszenie zużycia oleju napędowego o 1,25 mln litrów rocznie (źródło: TheDrive).
 • Robot do analizy białka w mleku. Zaprojektowany przez unijny zespół badaczy autonomiczny robot Redfinch jest wyposażony w drobne czujniki chemiczne, które nieustannie monitorują i wykrywają wycieki gazu w zakładach petrochemicznych oraz rurociągach, znacznie usprawniając reagowanie kryzysowe. Czujnik Redfinch jest również przystosowywany do instalacji wewnątrz cystern jako analizator białka. Analiza białka pozwala na określenie jakości mleka w cysternie i dostarcza informacje umożliwiające przekierowanie lub redystrybucję przewożonego mleka (źródło: ScienceBusiness).

Kolejną ciekawą innowacją jest system Cairbag.  Te wewnętrzne poduszki powietrzne zapobiegają ruchom płynnego ładunku wewnątrz cysterny i zwiększają swoją objętość wraz z ubywaniem produktu.  Zdaniem ich wynalazcy, dr Erika Eenkhoorna, rozwiązanie to usprawni transport, zwiększy bezpieczeństwo i podniesie wydajność paliwową pojazdów o nawet pięć lub sześć procent (źródło: NewAtlas).

TIP Tanker Services

Firma TIP ma oddział zajmujący się wysoko wyspecjalizowanym rynkiem wynajmu oraz konserwacji cystern.  Dysponujemy jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych flot cystern w Europie oferującą wszystkie rodzaje cystern opisanych powyżej.

Wynajem i leasing cystern

Nasze cysterny są dostępne w ramach wynajmu krótkoterminowego lub leasingu długoterminowego, a oferta obejmuje usługi konserwacji i naprawy.

Firma TIP świadczy także usługę sprzedaży i powrotnego leasingu, w ramach której wykupuje flotę cystern klienta za zryczałtowaną kwotę, a następnie udostępnia mu te same maszyny na dogodnych warunkach leasingu.

Konserwacja i naprawa cystern

Nasza specjalistyczna oferta konserwacji i naprawy cystern obejmuje kompleksowe, skrojone na miarę usługi zapobiegawczej i doraźnej konserwacji oferowane za pośrednictwem sieci warsztatów i pojazdów serwisowych. Nasi wykwalifikowani technicy poradzą sobie z każdym aspektem konserwacji i naprawy cystern, w tym:

 • zbiornikami cystern,
 • kontrolami bezpieczeństwa cysterny,
 • badaniami szczelności,
 • naprawami po wypadkach,
 • wyposażeniem podciśnieniowym,
 • pompami i kompresorami,
 • silnikami pomocniczymi,
 • instalacjami rurowymi cysterny,
 • zaworami cysterny,
 • układem hydraulicznym,
 • układem pneumatycznym,
 • układem biegowym,
 • serwisowaniem,
 • przeglądami technicznymi.

Remonty cystern

Oferujemy również usługę remontu cystern. Możemy zamontować zbiornik cysterny na nowym podwoziu, wydłużając w ten sposób okres eksploatacyjny cysterny bez potrzeby ponoszenia wydatków kapitałowych na zakup nowego sprzętu.  

Specjalistyczna obsługa klienta

Specjalnie na potrzeby użytkowników cystern firma TIP oferuje usługi dedykowanego działu obsługi klienta oraz warsztatu. Aby skontaktować się z naszym specjalistycznym zespołem ds. serwisowania cystern TIP, wystarczy skorzystać z tego formularza.

2019/02/19

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyra¿am zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"Nowe Volvo FH 500 I-Save już jest!"

WARTO ZAINWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - Od teraz powiększamy naszą flotę w Niemczech o ciągnik VOLVO FH...

2022/03/25

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14