Wprowadź wartość
Powrót

Dane statystyczne dotyczące leasingu naczep

Dane statystyczne dotyczące leasingu naczep

Europejska gospodarka rozwija się, choć tempo tego wzrostu jest mniejsze niż w przeszłości. Utrzymujący się wysoki poziom konsumpcji zapewni spedytorom atrakcyjne perspektywy biznesowe. Istnieje szereg danych statystycznych, które mogą przekonać Cię, jako menadżera floty, do rozważenia leasingu samochodów ciężarowych i naczep zamiast zakupu sprzętu.

Wykorzystuj okazje stwarzane przez rozwijającą się gospodarkę dzięki elastycznym rozwiązaniom w dziedzinie naczep

W swoim jesiennym sprawozdaniu gospodarczym z 2018 r. Komisja Europejska prognozuje, że „wzrost w strefie euro zmaleje z najwyższego w ciągu 10 lat poziomu 2,4% w 2017 r. do 2,1% w 2018 r., a następnie będzie dalej spadał do poziomu 1,9% w 2019 r. i 1,7% w 2020 r. Ten sam schemat dotyczy 27 państw członkowskich UE, w których spodziewany wzrost 2,1% w 2018 r. zmaleje do 2,0% w 2019 r., a następnie do 1,9% w 2020 r.”. Komisja Europejska przewiduje utrzymanie się wzrostu gospodarczego w UE za sprawą wysokiego poziomu konsumpcji oraz inwestycji.

By z łatwością skorzystać na okazjach stwarzanych przez wzrost gospodarczy, proponujemy elastyczne rozwiązanie w postaci wynajmu lub leasingu naczep. Pozwoli to swobodnie decydować, kiedy powiększyć flotę o nowe naczepy, wynajmując je na krótki okres i zwracając, kiedy nie są już potrzebne.  A wszystko to bez konieczności gromadzenia kapitału na zakup aktywów z góry oraz ponoszenia pełnych kosztów posiadania.

Leasing naczep — ugruntowana, coraz bardziej popularna opcja

Leasing jest coraz chętniej wybieraną formą finansowania, która zyskała już dużą popularność w Europie. Za przykład niech posłużą nam Niemcy. Według sprawozdania przygotowanego niedawno przez Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Firm Leasingowych (BDL) wartość nowych transakcji zwiększyła się z 63 mld EUR w 2016 r. do 67 mld EUR w 2017 r., co stanowi wzrost na poziomie 6%. Udział rynkowy leasingu jako narzędzia finansowania to 16,1% wszystkich inwestycji makroekonomicznych w skali kraju, co jest najlepszym wynikiem od 2012 r. Według danych BDL ponad połowa wolumenu transakcji leasingowych w 2017 r. obejmowała pojazdy, przy czym 17% umów leasingowych podpisanych przez firmy i osoby prywatne dotyczyło pojazdów użytkowych do transportu drogowego takich jak samochody ciężarowe, naczepy, busy i furgony (źródło: MarketundMittelstand).

Wielu operatorów flot od dawna korzysta z opcji finansowania, jaką jest leasing. Wzorowym przykładem niezmiennej wartości leasingu naczep jest firma TIP.  Przedsiębiorstwo, które w 2018 r. obchodziło 50. rocznicę założenia, już od wielu lat służy swoim klientom usługami wynajmu i leasingu naczep.

Konserwacja prowadzona przez firmy zewnętrzne

W artykule zamieszczonym w magazynie Markt und Mittelstand Horst Fittler, dyrektor naczelny BDL, przypisuje popularność leasingu pojazdów m.in. „świadczonym przez firmy leasingowe usługom uzupełniającym, takim jak konserwacja, przeglądy czy zarządzanie szkodami”.

W ramach umowy wynajmu lub leasingu wynajmujący lub wypożyczalnia zapewnia usługę konserwacji i naprawy naczep, której świadczenie jest zlecane podmiotowi zewnętrznemu. Dzięki takiej umowie menadżer floty unika dużej inwestycji kapitałowej oraz poświęcania czasu na zarządzanie nowoczesnym warsztatem. Prowadzenie warsztatu wymaga zapewnienia technologii diagnostycznej, narzędzi, dostaw części zamiennych oraz pracy zespołu wyspecjalizowanych mechaników naczep.  Menadżer floty musi zatrudnić i przeszkolić mechaników, a następnie zatrzymać ich w swojej firmie. Mechanicy muszą być na bieżąco z najnowszymi technologiami i specyfikacjami producentów, których naczepy oraz samochody ciężarowe wchodzą w skład floty.  Jeśli prowadzenie warsztatu nie jest dla Ciebie opłacalne, łatwiejszą opcją może być zlecenie serwisowania naczep zewnętrznemu ekspertowi, np. firmie TIP.

Dobre i lepsze naczepy

Wielu menadżerów flot przy okazji leasingu lub zakupu sprzętu chciałoby zmodernizować swoje zaplecze o naczepy i samochody ciężarowe wyposażone w najnowsze technologie. Nie każdy chce być jednak pionierem i wydawać pieniądze na kosztowne, niesprawdzone nowości. Z drugiej strony nie warto zostawać przy zdewaluowanej flocie starszych pojazdów i technologii, podczas gdy konkurencja wdraża najnowsze rozwiązania.

Ryzyko zakupu niewłaściwej naczepy w ramach ekspansji firmy jest duże.  Niektórzy menadżerowie flot mogą nieumyślnie nabyć naczepy o wymiarach niedostosowanych do faktycznych przyszłych dochodów albo też specjalistyczne naczepy, których wykorzystanie będzie mniejsze od prognozowanego.

Leasing naczep eliminuje ryzyko niewłaściwego wyboru.  Dzięki efektowi ekonomii skali oferowanemu przez duże firmy leasingowe nowe naczepy i technologie są dostępne ze specyfikacjami przewyższającymi możliwości indywidualnej floty, a jednocześnie w cenach poniżej progu jej budżetu. Umowy leasingowe umożliwiają klientom częstsze zmiany modeli w porównaniu z zakupem aktywów z góry. Umowa wynajmu pozwala na szybkie znalezienie naczepy niezbędnej do realizacji krótkiego zlecenia, a następnie zwrócenie sprzętu po wykonaniu pracy.

Leasing i wynajem od TIP

Leasing i wynajem naczep to nasza specjalność — w 2017 r. rynek ten reprezentował 65% naszych obrotów (źródło: sprawozdanie roczne TIP 2017). Firma TIP oferuje cały wachlarz rozwiązań z zakresu leasingu i wynajmu, a ponadto może doradzić klientowi w sprawie finansowych i podatkowych zalet leasingu, jak również rozmaitych przepisów obowiązujących na obszarze Europy. Licząca ponad 70 tys. jednostek flota plasuje TIP w europejskiej czołówce największych firm zajmujących się leasingiem sprzętu transportowego. Firma może również zakupić sprzęt specjalnie dobrany do konkretnych potrzeb klienta.

Opcje wynajmu TIP

Na potrzeby wypełniania tymczasowych braków we flocie oferujemy wynajem wszystkich rodzajów naczep: klasycznych, platform ładunkowych, naczep kurtynowych, furgonowych, cystern i chłodni. Jest to doskonała oferta dla menadżerów flot, którzy muszą zrealizować pilną dostawę do klienta.

Warianty leasingu w TIP

Menedżerom poszukującym elastycznych i opłacalnych metod zarządzania zmieniającą się flotą w średniej i długiej perspektywie czasowej firma TIP oferuje kilka opcji wynajmu i leasingu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat usług wynajmu i leasingu naczep TIP, skontaktuj się z nami.

2019/03/12

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyra¿am zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"Nowe Volvo FH 500 I-Save już jest!"

WARTO ZAINWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - Od teraz powiększamy naszą flotę w Niemczech o ciągnik VOLVO FH...

2022/03/25

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14