Wprowadź wartość
Powrót

Pooling naczep, co to tak naprawdę oznacza?

Pooling naczep, co to tak naprawdę oznacza?

Pooling naczep już od jakiegoś czasu stanowi element procesu logistycznego. Jest to koncepcja tak niepozorna, że nie doczekała się jeszcze nawet definicji na Wikipedii. Wchodzące na rynek startupy technologiczne mogą jednak wkrótce zmienić jej obraz. 

Pojawi się więcej możliwości biznesowych dla właścicieli flot naczep chcących wynająć lub kupić nowe naczepy, aby zapewnić sobie elastyczność wymaganą w sytuacji, gdy coraz to więcej spedytorów wdraża model poolingu.

Definicja poolingu naczep

Firmy transportowe używają w poolingu systemu podmiany naczep. Polega on na pozostawieniu pustej naczepy do ponownego załadunku u spedytora, podczas gdy kierowca odjeżdża z inną, załadowaną wcześniej naczepą. Dotychczas stosowano ten system w dużych flotach dysponujących dodatkowymi naczepami, które można zostawić u spedytora w celu wyładunku i załadunku.  Stosujące przełomowe technologie startupy powoli jednak otwierają ten rynek na mniejszych przewoźników (źródło: JOC).

Zalety

Pooling naczep ma wiele zalet:

 • Właściciele flot naczep mogą wykorzystać więcej możliwości biznesowych oraz, dzięki kontraktom realizowanym w rozsądnych ramach czasowych, zminimalizować liczbę przejazdów bez ładunku.
 • Czas potrzebny kierowcom na dostawę towaru może się znacznie skrócić. Jeden ze startupów transportowych, firma Convoy, twierdzi, że dzięki poolingowi naczep przewoźnicy na jego rynku poprawili swoją produktywność o 50% (źródło: WSJ).
 • To dlatego, że pooling umożliwia załadunek i wyładunek bez obecności kierowcy i ciągnika.
 • Krótki czas potrzebny na podmianę naczepy pozwala kierowcom uniknąć stresującego oczekiwania na zakończenie załadunku. Poprawia to również bezpieczeństwo w stacjach przeładunkowych. Kierowcy mogą również zwiększyć wydajność flot, spędzając więcej czasu w drodze, z załadowaną naczepą.
 • Spedytorzy mogą elastyczniej i skuteczniej zarządzać magazynami i centrami dystrybucji.
 • Elastyczny wynajem naczep pozwala mniejszym firmom transportowym na zwiększenie skali i pracę z dużymi spedytorami pozostającymi dotąd poza ich zasięgiem. Według Freightwaves 85% przewoźników drogowych w Unii Europejskiej to małe i średnie firmy.
 • Mogą zmniejszyć się różnice cen i czasu dostawy przewoźników biorących udział w poolingu naczep (źródło: PLS Logisitics).

Wyzwania

Pooling naczep stawia też przed nami pewne wyzwania.

 • Wymaga dodatkowego czasu na zaplanowanie podziału pul naczep między spedytorów oraz przygotowanie i wdrożenie flot, gdyż początkowe etapy są złożone.
 • Jak większość okazji biznesowych, wymagać będzie dodatkowych inwestycji finansowych, co wpłynie na decyzję o zakupie lub wynajmie kolejnych naczep pozwalających na stworzenie puli.
 • Trzeba będzie także wziąć pod uwagę zmienną objętość ładunku spedytorów przy tworzeniu prognoz i cenników oraz zawieraniu kontraktów.

Przełom w poolingu naczep

Z amerykańskiego rynku transportu drogowego przybywają do nas innowacyjne i przełomowe rozwiązania. Firmy zajmujące się przełomowymi technologiami, np. Convoy i Uber, zaczynały jako cyfrowi operatorzy transportu łączący ze sobą spedytorów i floty naczep za pomocą internetu. Obecnie szukają okazji, by fizycznie uczestniczyć w procesie logistycznym, wynajmując naczepy zarówno spedytorom, którzy ładują je i przekazują przewoźnikom, jak i samym przewoźnikom, którzy dzięki temu szybko zyskują większą elastyczność i zdolność przewozową. Nowojorski startup Transfix wykorzystuje inny wariant poolingu naczep (źródło: WSJ).

3 nowi gracze na rynku poolingu naczep

 • Powerloop

Pod koniec 2018 r. przedsiębiorstwo Uber Freight wypuściło na rynek nową usługę o nazwie Powerloop. Polega ona na wynajmie naczep flotom w modelu poolingowym dostępnym dla wszystkich przewoźników. Początkowo była ona dostępna tylko w Teksasie. Obecnie korzysta z niej między innymi firma Anheuser-Busch (źródło: SupplyChainDive).

 • Convoy

Pośrednictwo spedycyjne Convoy, inwestorem którego jest między innymi Google, wypuściło na rynek program wstępnego załadunku. Pozwala on właścicielom-operatorom i małym flotom na korzystanie z systemu podmiany naczep. Spółka Convoy wynajmuje od niezależnych firm naczepy, które może pozostawiać w magazynach spedytorów, by tam załadowane czekały na przedstawiciela dowolnej floty używającego aplikacji Convoy. W aplikacji dostępna jest też opcja „sam ciągnik” (źródło: Overdriveonline).

 • Transfix

Nowojorski cyfrowy startup transportowy, Transfix, rozwija inny model biznesowy. Odpowiada on na zapotrzebowanie dużych spedytorów na zdolność przewozową. Transfix zapewnia ją, zrzeszając małe i średnie floty, które posiadają własne naczepy, ale nie są w stanie samodzielnie objąć całego wymaganego obszaru (źródło: WSJ).

Już niedługo te firmy lub ich europejskie odpowiedniki zaczną świadczyć podobne usługi na naszym kontynencie. Tymczasem europejscy i kanadyjscy zarządcy flot mogą zastosować nową taktykę rozwoju biznesu, dowiadując się, czy duże firmy spedycyjne byłyby zainteresowane wspólnym poolingiem naczep.

Elastyczna oferta wynajmu naczep TIP

Jesteśmy wiodącą w Europie spółką zajmująca się wynajmem i leasingiem naczep. Posiadamy flotę około 70 000 przyczep w Europie i 33 000 w Kanadzie. Z naszą pomocą zarządcy mogą korzystać z poolingu naczep, by łatwo i niskim nakładem kosztów dodawać i usuwać naczepy ze swoich flot, dostosowując się do zmiennej sytuacji na rynku.

Nasza oferta krótkoterminowego wynajmu naczep daje klientom pełną elastyczność przez początkowy okres do 12 miesięcy, a jej dodatkowym atutem jest uwzględnienie usług serwisowania i konserwacji pojazdów ciężarowych.

Żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak wynajem krótkoterminowy naczep od firmy TIP może pomóc Ci zwiększyć elastyczność, skontaktuj się z nami.

2019/11/25

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyrażam zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14

"Telematyka"

Tworzenie bardziej przejrzystego, wydajnego i bezpiecznego systemu transportowego

2020/07/01