Wprowadź wartość
Powrót

W jaki sposób cyfryzacja pomaga zwiększyć zyski w logistyce

Według przeprowadzonej niedawno przez PwC ankiety 54% spółek z branży transportu i logistyki spodziewa się zwiększenia przychodów dzięki cyfryzacji. Co właściwie oznacza cyfryzacja dla frachtu drogowego? Gdzie zastosowanie cyfryzacji otwiera nowe możliwości zwiększenia przychodu i zyskowności spółki? Jak bardzo cyfrowa jest Twoja flota? Witamy w świecie pasjonatów logistyki.

Czym jest cyfryzacja?

Internet rzeczy (IoT), uczenie maszynowe / analiza predykcyjna i sztuczna inteligencja (AI) – oto technologie cyfrowe wymieniane w mediach w odniesieniu do transportu i cyfryzacji. Według magazynu Digitalistmag to one stoją u podstaw nowych rozwiązań w obszarach takich jak:

  • śledzenie i analiza schematów przesyłek;
    przewidywanie popytu i zwiększanie zadowolenia klienta;
  • lepsza widoczność prac konserwacyjnych, pozwalająca zmniejszyć liczbę napraw i czas przestojów;
  • poprawa retencji operatorów floty.

Cyfryzacja – wiodący trend

W raporcie CEE Transport & Logistics Trend Book 2019 firma PwC wymienia cyfryzację jako jeden z pięciu znaczących czynników kształtujących dzisiejszy transport i logistykę. Pozostałe to „trendy w handlu międzynarodowym”, „zmiany procesów pod wpływem oprogramowania”, „zmiany w handlu krajowym na poszczególnych rynkach” oraz „zmiany procesów pod wpływem maszyn”. PwC przewiduje, że cyfryzacja będzie tendencją najmocniej wpływającą na transport na przestrzeni najbliższych lat i wywoła gruntowne przemiany w branży.

Cyfryzacja umożliwia menedżerom floty dostęp do większej ilości danych na temat działania floty, pochodzących z czujników w pojazdach, identyfikatorów RFID na frachcie, analityki predykcyjnej czy telematyki. Wykorzystanie tych danych pozwala na usprawnienie procesów biznesowych i wydajności oraz zwiększenie zyskowności.

W oparciu o dane

Rozwój handlu internetowego sprawia, że klienci korporacyjni wywierają rosnącą presję na floty transportowe, by te coraz sprawniej dostarczały przesyłki na ostatnim etapie dostawy do odbiorcy.The Economist łączy przełomowe zmiany w tym obszarze właśnie z digitalizacją danych. „Mimo że obecnie tak dużo mówi się o autonomicznych samochodach dostawczych i doręczaniu przesyłek przy pomocy dronów, kluczowy w tej transformacji jest nie nowy sprzęt, lecz nowe sposoby korzystania z danych – wiedza o stanie setek milionów drobiazgów teraz i za chwilę oraz zdolność do działania na podstawie tych danych w miarę rozwoju sytuacji”.

Przykłady cyfryzacji

O potężnym wpływie cyfryzacji na fracht drogowy mogą zaświadczyć poniższe przykłady.

Konserwacja predykcyjna

W ramach konserwacji predykcyjnej analizuje się historyczne i pozyskane w czasie rzeczywistym dane z czujników, mówiące o zużyciu podzespołów fizycznych i mechanicznych samochodów ciężarowych i naczep. Dzięki temu menedżerowie floty mogą kierować pojazdy do naprawy i serwisu przed wystąpieniem niespodziewanej i kosztownej awarii w trasie. Przewiduje się, że globalny rynek konserwacji predykcyjnej w latach 2018–2022 będzie rósł w tempie 37% rocznie, by w 2022 r. osiągnąć 10,9 mld dolarów(źródło: PwC).

Cyfrowe magazynowanie i współdzielenie danych

Ten obszar innowacji cieszy się poparciem ze strony IRU (Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego). Aby w ogóle móc dostarczać towar, floty frachtu drogowego i firmy logistyczne przetwarzają duże ilości papierowej dokumentacji. Cyfryzacja magazynu danych i ich współdzielenia są niezbędne do usprawnienia łańcucha dostaw. Potrzeba cyfryzacji jest pilna zwłaszcza w kilku obszarach.

e-CMR

Listy przewozowe CMR to dokumenty niezbędne do dostaw transgranicznych. W transakcjach międzynarodowych w Europie wykorzystuje się 150–200 mln papierowych listów przewozowych CMR rocznie. Według obliczeń IRU cyfryzacja papierowych CMR może skrócić obecny czas obsługi i przetwarzania nawet o 44% i obniżyć koszty o ok. 3 euro na każdym papierowym CMR. Podobne oszczędności wynikną z cyfryzacji karnetów TIR i innych dokumentów transportowych(źródło: IRU).

Nie sposób pominąć także znacznych korzyści dla środowiska naturalnego.Na przykład BLG Logistics, firma zajmująca się transportem multimodalnym, stworzyła cyfrowy system dokumentów transportowych o nazwie Logbird. Biorąc pod uwagę 257,7 mln kursów przebytych przez niemieckie firmy dostawcze w 2016 r., z których każdy wymagał po 9 stron dokumentów (w sumie 2,319 mld stron), można stwierdzić, że ich cyfryzacja w systemie Logbird ocaliłaby 23 500 świerków i 604,2 mln litrów wody potrzebnych do produkcji papieru.

iHeERO

Ten projekt, działający w Europie, łączy powiadomienia z numeru alarmowego (eCalls) ze źródłami danych generowanych w czasie rzeczywistym, takimi jak serwisy e‑CMR. Dzięki temu służby ratunkowe otrzymują raport o dokładnej lokalizacji i typie pojazdu ciężarowego biorącego udział w wypadku oraz o przewożonym przez niego ładunku.

Platformy pośrednictwa frachtu

Kolejnym obszarem, którego cyfryzacja przyniesie korzyści wielu uczestnikom łańcucha dostaw, w tym firmom zajmującym się frachtem drogowym, jest cyfrowa „platforma pośrednictwa frachtu”. Platformy te dostarczają dane umożliwiające połączenie w czasie rzeczywistym posiadaczy towarów poszukujących transportu na konkretnej trasie z przewoźnikami posiadającymi wolne moce transportowe lub na odwrót. Gdy dane miały tradycyjną formę papierową, dostęp do takich informacji przez telefon i faks był bardzo trudny. Usługa ma więc ogromny potencjał. The Economist pisze na przykład, że „ciężarówki w Ameryce jeżdżą przez ponad 25% czasu puste, a zmarnowane moce transportowe to równowartość 200 tys. ciężarówek pokonujących 1000 km dziennie”.

Mocnym argumentem dla nieprzekonanych do pośrednictwa frachtu jest chińska platforma YMM. Zarejestrowano już na niej 850 tys. posiadaczy ładunków i 3,9 mln kierowców pojazdów ciężarowych, a według jej własnych danych czas poszukiwania wolnych mocy transportowych skrócił się z 2,27 doby do 0,38 doby(źródło: IRU).

Blockchain

PwC szacuje, że kolejna technologia cyfrowa, blockchain, stanowiąca cyfrowy zapis transakcji i innych technologii „rozproszonych rejestrów” („digital ledger”), będzie miała „całkiem pokaźny wpływ na wszystkie segmenty transportu i logistyki, czego efekty zobaczymy najwcześniej za 3 lata”. Według samych zainteresowanych firm rozwiązania typu blockchain umożliwią im „stworzenie wytrzymałych wewnątrz, transparentnych i bezpiecznych systemów pozwalających na dostarczanie usług na żądanym poziomie przy mniejszych kosztach”(źródło: PwC).

TIP i cyfryzacja

Firma TIP Trailer Services z ponad 50-letnim doświadczeniem w wynajmie i obsłudze naczep pomaga w instalacji i wykorzystywaniu cyfrowych rozwiązań dających maksimum korzyści z posiadanej floty transportowej.

Leasing i wynajem od TIP

Licząca ponad 68 tys. jednostek flota plasuje TIP w europejskiej czołówce firm zajmujących się wynajmem i leasingiem sprzętu transportowego. TIP daje menedżerom floty możliwości sprostania zmiennemu zapotrzebowaniu na naczepy.

Firma oferuje programy napraw i konserwacji w ramach europejskiej sieci 84 warsztatów obsługujących naczepy. Przez wszystkie dni w roku świadczy także całodobową pomoc drogową na terytorium Europy, aby w razie awarii naczepy mogły jak najszybciej z powrotem ruszyć w trasę.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem formularza.

2019/02/01

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyra¿am zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"Nowe Volvo FH 500 I-Save już jest!"

WARTO ZAINWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - Od teraz powiększamy naszą flotę w Niemczech o ciągnik VOLVO FH...

2022/03/25

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14