Wprowadź wartość
Powrót

Wynajem sezonowy – zarezerwuj dodatkowe naczepy na lato

Łączna wartość europejskiego rynku handlu świeżymi owocami i warzywami rośnie z roku na rok powoli, ale stabilnie, co po części wynika ze wzrostu zainteresowania zdrową żywnością oraz świeżymi i organicznymi produktami. Na przykład wartość świeżych warzyw i owoców zaimportowanych do Europy w 2017 r. wyniosła 56 mld EUR, co stanowiło wzrost o 5,6% w stosunku do kwoty 53 mld EUR w roku 2016 (źródło: CBI).  

Kolejną tendencją wzrostową jest rozwój europejskiego rynku żywności organicznej. Według danych Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego, stowarzyszenia reprezentującego interesy europejskiego sektora ekologicznej produkcji rolnej i produktów żywnościowych, w 2016 r. wartość rynku wyniosła 30,7 mld EUR, co stanowiło 12-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. 

Odrobina luksusu

Rynek niszowych, luksusowych produktów, takich jak awokado, mango czy bataty rośnie w szybkim tempie, utrzymującym się na poziomie 10-20%, podczas gdy rynek bardziej standardowych, cieszących się największą popularnością produktów, np. pomarańczy i pomidorów, pozostaje względnie bez zmian (źródło: CBI).  

Większy potencjał

Europejczycy wciąż nie przestrzegają zalecenia, by spożywać pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Choć Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje uwzględnianie w codziennej diecie przynajmniej 400 g świeżych warzyw i owoców, średnie spożycie wśród Europejczyków jest niższe.

Freshfel, europejskie stowarzyszenie łańcucha dostaw warzyw i owoców, we współpracy z Siecią Tematyczną Komisji Europejskiej oraz innymi podmiotami stara się promować większe spożycie warzyw i owoców. Organizacja Freshfel, jej francuski odpowiednik – Aprifel – oraz Komisja Europejska utworzyły program „FV for a Healthy EU”, którego celem jest promowanie spożywania warzyw i owoców wśród Europejczyków w przedziale wiekowym od 18 do 30 roku życia, czyli w segmencie rynkowym odznaczającym się najmniejszym spożyciem tych produktów (źródło: ProduceBusinessUK)

„Efekt awokado”

Awokado jest naprawdę wyjątkowym owocem: cieszy się olbrzymią popularnością oraz dużym wzrostem spożycia w skali rocznej i doskonale pasuje do utrzymujących się trendów. Jego produkcja jest sezonowa i przenosi się w obrębie całego globu.

W styczniu 2019 r. World Avocado Organisation („WAO”), światowa organizacja producentów i dostawców awokado, prognozowała, że spożycie tego owocu w Europie będzie rosło w tempie przynajmniej 15% rocznie na przestrzeni kolejnych pięciu lat. W ubiegłym roku europejscy konsumenci spożyli ponad 650 mln kilogramów awokado (źródło: FreshFruitPortal).

Z artykułu zatytułowanego „Europa: pomidory – najpopularniejsze warzywo, banany – uwielbiany owoc” dowiadujemy się, że 25% Europejczyków kupuje i zjada jedno awokado w tygodniu, przy czym odsetek nabywców jest największy we Francji (36%) oraz Hiszpanii (31%) (źródło: FreshPlaza).

WAO!

Organizacja WAO tłumaczy sukces awokado pięcioma popularnymi trendami, w które wpisuje się ten owoc:

  1. Utrzymującym się wzrostem popularności weganizmu i zapotrzebowania na wegańską żywność taką jak awokado.
  2. Świadomością zagadnień zdrowotnych oraz koncepcją „jesteś tym, co jesz”.
  3. Zainteresowaniem „dobrymi tłuszczami”, które występują w awokado, jako elementem zdrowej diety.
  4. Fotogenicznością awokado, które zdobyło popularność wśród użytkowników portalu Instagram.
  5. Uniwersalnością owocu: można z niego przygotować niskokaloryczne wegańskie lody bez nabiału albo wegański mus czekoladowy czy też dodać do wegańskich sosów pesto (źródło: FreshFruitPortal).

Dookoła świata – sezonowość

Za wyjątkiem Brazylii, Chile, Kolumbii i Meksyku, gdzie awokado rośnie przez cały rok, produkcja tego owocu przenosi się między różnymi częściami świata w zależności od sezonu. Na przykład sezon na uprawę awokado w Hiszpanii, która jest wiodącym producentem tego owocu w Europie, przypada na okres od stycznia do czerwca. Kenia i RPA również produkują awokado od stycznia do czerwca, zaś Izrael może uprawiać tę roślinę przez dziewięć miesięcy, od października aż do czerwca (źródło: Avocadofruitoflife).

Możliwości dla flot

Organizacja CBI opublikowała szereg wskazówek dla firm chcących wykorzystać potencjał biznesowy awokado oraz rynku warzyw – z części tych porad mogą również skorzystać floty przewoźników drogowych dysponujących elastycznym dostępem do naczep. Są to:

  • Znajomość i przestrzeganie najnowszych standardów w dziedzinie bezpiecznego transportu żywności.
  • Oferowanie dostaw „na czas” w celu skracania łańcuchów dostaw i obniżania kosztów magazynowania.
  • Obieranie specjalizacji. Pracowanie z handlarzami specjalizującymi się w niszowych rynkach i segmentach (źródło: CBI).

Owocna działalność

Rozwinięcie dobrej niszy na rynku warzyw i owoców może być bardzo lukratywne, jak sugeruje brytyjska firma VIDAfresh, specjalizująca się w całorocznym imporcie melonów, ananasów oraz cytrusów. Przedsiębiorstwo jest notowane na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Do marca 2019 r. firma VIDAfresh zwiększyła rentowność działalności o 20% w stosunku do poprzedniego roku, a do końca czerwca 2019 r. spodziewa się przekroczenia obrotu w wysokości 58 mln EUR (źródło: BusinessProduceUK).

Elastyczna oferta naczep TIP

Jako wiodący europejski dostawca usług wynajmu i leasingu naczep, dysponujący zapleczem ok. 70 000 jednostek transportowych, nasza firma ułatwia flot opłacalne zwiększanie lub zmniejszanie liczby dostępnych naczep w odpowiedzi na wahania potencjału biznesowego, wspierając w ten sposób realizację sezonowych przedsięwzięć na rynkach transportu warzyw i owoców.

Nasza oferta krótkoterminowego wynajmu daje klientom pełną elastyczność przez początkowy okres do 12 miesięcy, a jej dodatkowym atutem jest uwzględnienie usług serwisowania. Nasze rozwiązania z zakresu leasingu są dostępne w połączeniu z całą gamą elastycznych opcji finansowania, dostosowanych do potrzeb klienta.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat elastycznej oferty sezonowego wynajmu naczep TIP, skontaktuj się z nami.

2019/06/10

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyra¿am zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"Nowe Volvo FH 500 I-Save już jest!"

WARTO ZAINWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - Od teraz powiększamy naszą flotę w Niemczech o ciągnik VOLVO FH...

2022/03/25

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14