Wprowadź wartość
Powrót

Zabezpieczanie ładunków naczepy: rady i wskazówki

Często zdarzają się wypadki, których powodem jest nieprawidłowo zabezpieczony ładunek na naczepach. Czy masz pewność, że Twoje ładunki są właściwie zabezpieczone?

Niebezpieczne sytuacje

Nieprawidłowo zabezpieczony ładunek na naczepach to poważny problem. Na nagłówki gazet trafiła niedawno informacja o tym, jak Irlandka Frances O’Driscoll, matka trojga dzieci, podczas porannego spaceru została uderzona przez wystające z jadącej naczepy żelazne pręty, wskutek czego odniosła poważne, zagrażające życiu obrażenia. Sprawa została rozwiązana pozasądowo, ale incydent ten zakończył się dla kobiety nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu (źródło: Irish Times).

Brytyjska rządowa Agencja ds. Standardów Kierowców i Pojazdów (DVSA) poinformowała, że ​​w 2013 r. wydała ponad 2000 zakazów dla pojazdów, które stwarzały ryzyko dla bezpieczeństwa ruchu drogowego ze względu na sposób zabezpieczenia ładunku. Taki zakaz oznacza obowiązek natychmiastowego zatrzymania się kierowcy i pojazdu do czasu podjęcia działań zaradczych. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować wszczęciem postępowania karnego.

W tym samym okresie inna brytyjska agencja rządowa, Highways Agency, zgłosiła ponad 22 000 zdarzeń związanych z wypadkami drogowymi spowodowanymi przez przedmioty spadające z pojazdów. Niebezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg incydenty spowodowały zamknięcie pasa ruchu i ich rozwiązanie zajęło około 20 minut. Wynikająca stąd strata czasu oraz uszkodzenie towarów i infrastruktury mają negatywny wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii (źródło: Rząd Wielkiej Brytanii).

Wytyczne UE i rządów

Na całe szczęście, w 2014 r. UE opublikowała wytyczne dotyczące najlepszych praktyk zabezpieczania ładunku. W 2017 r. rząd Wielkiej Brytanii opublikował zaktualizowaną wersję wytycznych dotyczących zabezpieczenia ładunku: wytyczne dla operatorów pojazdów. Podobne inicjatywy podjęły również inne kraje, na przykład Szwajcaria. Niniejsze wytyczne dotyczą większości rodzajów naczep i ładunków.

Czy to nie dziwne?

Jest jeden wyjątek. Istnieją surowe wytyczne dotyczące przewozu ciał stałych, ale nie ma żadnej dotyczącej transportu cieczy w cysternach i naczepach. Prawo nakazuje, aby cysterny drogowe przewożące niebezpieczne ciecze, takie jak olej, miały perforowane przegrody, które spowalniają ruch do przodu podczas hamowania, ale nie zapewniają żadnej stabilności poprzecznej. To sprawia, że cysterny i naczepy są podatne na boczne przewrócenie.

„Cairbag”

Podczas pobytu w University of Twente w Holandii, holenderski inżynier dr Erik Eenkhoorn z powodzeniem opracował rozwiązanie zwane „Cairbag”. Jest to umieszczona wewnątrz zbiornika gumowa poduszka powietrzna, która automatycznie wypełnia puste przestrzenie i nie dopuszcza do „rozchlapywania” pozostałego oleju lub innego płynu, co potencjalnie destabilizuje cysternę (źródło: Science Daily).

Przydatne wskazówki i sposoby

W swoich wytycznych Brytyjska rządowa Agencja ds. Standardów Kierowców i Pojazdów (DVSA) sugeruje następujące najlepsze praktyki:

Upewnij się, że pojazd nadaje się do określonego celu.

Musisz dopasować pojazd, w tym naczepę, i odpowiednio zabezpieczyć ładunek, aby mieć pewność, że zostanie właściwie spełniony określony cel.

Załaduj prawidłowo pojazd.

Dosuń ładunek do przedniej ścianki naczepy, tak aby jego środek ciężkości znajdował się możliwie jak najniżej. Upewnij się, że ładunek jest stabilny bez odciągów, aby zmniejszyć ryzyko przewrócenia podczas rozładunku. Jeśli jest to konieczne, umieść ładunek w skrzyni, na regale lub na ramie transportowej.

Jeśli ładunek nie jest skierowany w stronę przedniej ścianki naczepy lub przedmioty mogą się po niej ślizgać, użyj dodatkowych wiązań, plandek, podstawek klinowych lub blokad, aby powstrzymać przesuwanie się ładunku.

Wybierz odpowiednią metodę zabezpieczenia.

Niezależnie od wybranej metody, system utrzymujący ładunek musi zamocować go do ramy pojazdu i uniemożliwić jego ruch.

Zastosuj odpowiednie zabezpieczenie ładunku.

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi wówczas, gdy kierowcy i operatorzy niedostatecznie oceniają konieczność zastosowania bardzo wielu ograniczeń w celu utrzymania ładunku na pojeździe. Poświęć czas, aby zrozumieć, jaką energię i siłę ma transportowany załadunek.

Ważna jest komunikacja

Najczęściej zdarzają się drobne incydenty i sytuacje grożące wypadkiem, rzadziej dochodzi do obrażeń ciała i wypadków śmiertelnych. Zachęć kierowców do zgłaszania tych zdarzeń i przekaż im wyraźne instrukcje dotyczące załadunku i rozładunku.

System mocowania ładunku

Sumaryczna wytrzymałość systemu unieruchamiania ładunku musi być wystarczająca, aby wytrzymać siłę skierowaną do przodu nie mniejszą niż całkowity ciężar ładunku, w celu zapobieżenia jego przemieszczaniu się podczas nagłego hamowania i aby wytrzymać siłę równą połowie całkowitego ciężaru ładunku poruszającego się do tyłu i na boki.

(źródło: Brytyjski rządowy dokument dotyczący zabezpieczenia ładunku: wytyczne dla operatora pojazdu)

Zalecenie dotyczące bezpiecznego załadunku naczep firmy TIP Trailer rental

Dysponując flotą ponad 64 000 jednostek, firma TIP jest w stanie doradzić w zakresie najlepszych sposobów zabezpieczenia ładunków naczep. Klienci wynajmujący naczepy za pośrednictwem TIP Trailer Services korzystają z preferencyjnych warunków umożliwiających wynajem większej lub mniejszej liczby naczep w zależności od wahań popytu. Wynajem naczep umożliwia dostęp do najlepszych naczep i najnowszych technologii bez ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych oraz ogólnych kosztów eksploatacji.

Opcje wynajmu TIP

Oferujemy naczepy na wynajem we wszystkich rodzajach, w tym platformy, naczepy plandekowe, skrzyniowe, cysterny i chłodnie w celu wypełnienia luk w Twojej flocie. Jest to bardzo przydatna opcja dla menedżerów flot, którzy muszą wykonać zlecenie dostawy w ostatniej chwili.

Konserwacja i naprawa naczep w praktyce

Wzbogacając swoją ofertę, w ramach umowy wynajmu naczep firma TIP Trailer Services oferuje usługi zarządzania konserwacją i naprawami naczep. Na czas konserwacji lub naprawy Twojej naczepy dostarczymy Ci naczepy zastępcze, aby Twoje przedsiębiorstwo mogło funkcjonować bez najmniejszych przeszkód.

Jeśli jedna z naczep wymaga interwencji pomocy drogowej w drodze do Dordrechtu, Drezna, Dublina lub innych miejsc w Europie, możesz polegać na naszej ogólnoeuropejskiej usłudze przywracania sprawności po awarii, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

Aby uzyskać więcej informacji na temat elastycznego wynajmu naczep z wypożyczalni TIP Trailer Services, skontaktuj się z nami, wypełniając ten formularz.

2018/09/25

Udostępnij ten artykuł

Aktualności TIP

Otrzymuj ważne aktualności od TIP!

Po prostu wypełnij poniższe pole, aby w przyszłości otrzymywać ważne aktualizacje i informacje od TIP

Przesyłając ten formularz, wyra¿am zgodę na przetwarzanie przez TIP moich danych zgodnie z oświadczeniem TIP o ochronie prywatności

Powiązane wiadomości

"Nowe Volvo FH 500 I-Save już jest!"

WARTO ZAINWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - Od teraz powiększamy naszą flotę w Niemczech o ciągnik VOLVO FH...

2022/03/25

"TIP utrzyma Twoją flotę w ruchu - rozbudowa sieci warsztatów w ..."

Dzięki łącznie pięciu warsztatom oferujemy branży transportowej i logistycznej jeszcze lepszą obsł...

2021/08/16

"Vice President TIP and PEMA"

We are now marking another milestone in the integration of both businesses. Oliver Bange appointed Vice P...

2020/09/14